V internetovém dávnověku bylo celkem obvyklé, že nebyla-li k dispozici nativní IPv6 konektivita, přenášely se IPv6 packety prostřednictvím nástrojů protokolu IPv4 (zpravidla se jednalo o různé tunely). Dnes se karta obrací: nástroje protokolu IPv6 umožňují šetřit IPv4 adresami, a to i tehdy, když se to týká běžného IPv4 provozu.
Coworkingová centra se stávají stále oblíbenějšími mezi freelancery, malými firmami i startupy. Hlavní důvody jsou jasné – flexibilita, nižší náklady oproti tradičním kancelářím a možnost spolupráce s dalšími odborníky. Jedním z klíčových faktorů, který může coworkingové centrum odlišit od konkurence a zaručit jeho úspěch, je stabilní a rychlé připojení k internetu. Proč je kvalitní internet pro tato centra tak důležitý a jak ho správně navrhnout? To si podrobněji rozebereme.
Některé věci ve světě počítačových sítí byly považovány za jednoznačně dané. Třeba že rychlost ethernetu vždy odpovídá nějaké mocnině deseti a cokoli jiného je přinejmenším podezřelé. Ale ani to už nějakou dobu není pravda.
Výběr vhodného poskytovatele internetu pro firmu je klíčovým rozhodnutím, které může ovlivnit produktivitu, spolehlivost a efektivitu vašich podnikových procesů. Internet je základním nástrojem pro komunikaci, cloudové služby, provoz webových aplikací a mnoho dalšího, a proto je důležité vybírat poskytovatele internetu pečlivě. Podívejte se na deset bodů, které vám pomohou vybrat toho nejlepšího poskytovatele internetu pro vaši firmu.
Společnost Quantcom společně s rakouským partnerem vytvoří nejkratší trasu mezi datacentry ve Frankfurtu a Vídni.
Původně jsme si mysleli, že si routing na IP(v4) adresy ve třídě E pouze vyzkoušíme, zjistíme, na jakých platformách to funguje a na jakých ne a tím to skončí. Celá věc se mezitím svými rozměry rozrostla v celkem regulérní výzkumný projekt a naprosto nečekaně to Quantcomu dokonce přineslo i neplánované výnosy.
Je 268 milionů IPv4 adres, ležících zatím bezúčelně ladem, k něčemu v praxi přece jenom použitelných? A budeme je někdy reálně používat? Rozhodli jsme se to vyzkoušet.
Změní něco příchod RFC 9460 v DNS stejně, jako to bylo v případě IPv6 na třetí vrstvě referenčního modelu ISO/OSI? Podle Zbyňka Pospíchala ze společnosti Quantcom jde o o komplexní změnu, která může, ale také nemusí, radikálně měnit zažité pořádky.
Pokud ne, měli byste zbystřit. Nejenže vám můžou zkrátit cesty, zlepšit dostupnost vašich sítí, ale dokonce i ušetřit peníze!
Ve snaze nadále posilovat svou pozici předního inovátora v oblasti telekomunikací, společnost Quantcom s potěšením oznamuje spuštění nové 100gigabitové optické linky. Nová trasa spojuje hlavní města Prahu, Bratislavu a Vídeň a umožní mezi nimi poskytovat vysokokapacitní telekomunikační služby.
Přední český operátor s vlastní rozsáhlou optickou infrastrukturou Quantcom, a.s. oznámil akvizici společnosti Letov Telco, s.r.o. Tímto krokem upevní svou strategickou pozici na telekomunikačním trhu a posílí dlouhodobý záměr rozvoje a inovace v oblasti poskytování telekomunikačních služeb.
Věděli jste, že veřejnými IPv4 adresami se často neúčelně plýtvá? Je to tak, i v dobách jejich akutního nedostatku a cenách přes $30 za jedinou adresu se jen málo kdo zabývá tím, že mnoho adres požírají sítě de facto zbytečně.
Nejdůležitějším protokolem Internetu, tím jediným lepidlem, který jej drží pohromadě, a nejdůležitější částí jeho „nervové soustavy“ je protokol BGP. Protokol samotný je letitý, první verze pochází z konce 80. let, kdy nahrazoval jednodušší, ale principiálně podobný protokol EGP. Poprvé byl popsán v RFC 1105. Reálně začal být masově využíván koncem první poloviny 90. let. A to je právě jeho největší slabinou.
Vedení společnosti Quantcom, předního středoevropského telekomunikačního operátora, dnes oznámilo úspěšné zprovoznění páteřní přenosové trasy s koherentní DWDM technologií mezi Bratislavou a Vídní.
V minulých dnech české firmy, tentokrát pak zejména banky, zase poznaly, že útoky typu DDoS je dovedou pěkně potrápit. Jaká byla anatomie těchto proběhlých útoků a co se s nimi dá dělat?
Jak hodně je rizikové, když si do svých intimních záležitostí pouštíme výrobky vybavené moderními technologiemi? Hrozby rozebírá ve svém textu Zbyněk Pospíchal, Network Architect ze společnosti Quantcom.
Vzhledem k rostoucí komplexitě požadavků společností na dodávané informační technologie jejich poskytovatelé čelí čím dál vyšším nárokům.
Nedělí 14. května 2023 započne další ročník mezinárodní networkingové události International Telecoms Week, na kterou se ze všech koutů světa vypraví více než 5 600 delegátů datových i hlasových operátorů a odborníků v oblasti telekomunikací a ICT infrastruktury.
Počet a závažnost kybernetických útoků trvale narůstá, jedná se o rozšířený trend posledních desetiletí. V posledních měsících zároveň roste jejich síla, v únoru se objevily útoky s intenzitou vyšší než 150 Gbps.
O optickou síť je třeba nepřetržitě pečovat – nejen plánovat a realizovat její rozvoj, ale také optimalizovat starší trasy a neustále monitorovat hladký průběh signálu. To velmi dobře ví servisní organizace společnosti Quantcom, které se počátkem listopadu loňského roku podařilo odhalit poruchu na jednom z optických kabelů vedoucích v oblasti Dřevčic severovýchodně od Prahy.
Robert Horáček z operátora optických sítí Quantcom vnímá telekomunikační konference, jako je například každoroční londýnská Capacity Europe, jako příležitost k navazování partnerství. „Potkáváme se tam se stávajícími nebo novými partnery, se kterými potom spolupracujeme. Je to také o výměně zkušeností a know-how, ale konkrétně pro mne je 90 procent toho hlavně networking a byznys,“ říká.
Michal Kučerák z pražského centra současného umění DOX vysvětluje, proč je dnes pro galerii důležité, aby měla kvalitní a rychlé připojení k datům a internetu.
Vyvinutím dostatečného tlaku dokáží i prasata létat. S kladivem, které funguje zároveň jako kávovar, se dost dobře nedají zatloukat hřebíky, ani vařit káva. Ač se tak na první pohled nemusí zdát, jde o příklady tvrzení, kterým se věnuje dokument RFC 1925 a které představují shrnutí principů nejen síťařského světa.
Společnost Quantcom patří mezi největší vlastníky optických sítí v České republice. Provozuje nejen takzvané páteřní sítě, běžící napříč českým územím, ale také buduje vlastní městské sítě, jejichž prostřednictvím nabízí vysokorychlostní internet hlavně firmám.
„Co se týče pevného připojení k internetu, na tom nejsme zrovna slavně. Vzhledem k tomu, že je Česká republika spíše inovativní zemí, zasloužili bychom si lepší čísla,“ říká Tomáš Strašák, obchodní ředitel společnosti Quantcom, která je jedním z největších tuzemských vlastníků a provozovatelů optických sítí.
Záznam přednášky na téma IoT technologie – nová součást telekomunikační infrastruktury, kterou si pro letošní konferenci Kam kráčí telekomunikační sítě v Plzni připravil Ing. Jaromír Charvát, ředitel společnosti SOFTLINK s.r.o. (člen skupiny Quantcom)
Data jsou mízou hospodářství. Ta však v Česku proudí pomaleji, než je ve vyspělém světě obvyklé. Rychlost tuzemského pevného internetu zaostává nejen za západní Evropou či Severní Amerikou, ale i za některými podstatně méně rozvinutými zeměmi. Ukazují to statistiky o kapacitě a kvalitě datových sítí.
V moderní budově jsou tisíce řídících jednotek, development se neobejde bez špičkového internetu. V další IT Session se sešli Miroslav Pekník z CPI Property Group a Michal Fišer z Quantcomu
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak roste důležitost bezpečných dat na internetu.
V době, kdy jiní kombinovali kovové kabely a rádiový signál, vznikala v Brně také první čistě optická datová síť. Dnes na ní z velké části stojí celý internet druhého největšího města v Česku. „Na trhu není pomalu nikdo, kdo by se s naší optikou nepotkal a nepoužíval ji,“ říká Jiří Prudík, vedoucí týmu regionálních metropolitních optických sítí ve společnosti Quantcom. Sám při projektování strávil tisíce hodin života. Je na to hrdý, protože vybudovaná síť bude podle něj sloužit bez problémů desítky let.
Česko na tom s rychlostí internetu není slavně, zasloužilo by si lepší čísla, říká v nové IT Session Tomáš Strašák z Quantcomu
Český operátor optických sítí Quantcom kupuje SOFTLINK. Akvizicí rozšíří služby v oblasti řízení energetických nákladů
Subjekt imunní vůči hackerskému útoku neexistuje, shodli se účastníci debaty týdeníku Ekonom na téma kybernetická bezpečnost. „A když si připustíte, že na IT systémech jsou závislé třeba služby typu rozvodu energií nebo řízení dopravy či bezpečnosti, tak tady končí humor. Jsme v situaci, kdy se s tímhle rizikem musíme učit žít,“ řekl člen bezpečnostního týmu společnosti Quantcom Jaroslav Šaroch.
Původní tvůrci internetu byli velmi kreativní, ale dnešní způsoby kyberzločinu nepředpokládali, říká v další IT Session Jaroslav Šaroch z Quantcomu. Kybernetické hrozby jsou na vzestupu a jejich rozmach umožňuje i stále větší propojení světa internetovou sítí. Ta ale ve svých základech nebyla stavěna na to, aby odolávala atakům dnešních kyberzločinců. „Internet jeho tvůrci vyvíjeli v době studené války, a přesto ho paradoxně konstruovali pro mnohem přátelštější prostředí, než jaké panuje dnes,“ říká v dalším dílu IT Session Jaroslav Šaroch, člen bezpečnostního týmu společnosti Quantcom, která se specializuje na datové připojení pro firmy.
Mezinárodní konference RIPE je tradičně nejdůležitějším setkáním profesionálů, kterým leží na srdci rozvoj internetu. V pořadí již čtyřiaosmdesátý RIPE Meeting se konal v květnu v Berlíně. Po dvouleté pauze, kdy tato událost kvůli pandemii mohla být pouze online, se účastníci – poskytovatelé internetu (ISP), provozovatelé sítí a další odborníci – mohli konečně osobně zúčastnit přednášek, prezentací a neformálních setkání.
Online obchod je v Česku na nepřetržitém vzestupu a letos už dosahuje podílu 13,5 procenta z maloobchodního obratu. Internetové připojení je pro tento byznys klíčové. Experti se shodují, že ambiciózní e-shop by měl fungovat z datacentra a datové připojení stavět na optických kabelech.
Počet hráčů na českém trhu s internetem je unikum. V další IT Session debatovali Marek Štastný z Quantcomu a Martin Kříha z Pe3ny Net.
Optický internet pro celé Česko je práce na dekády. Ve druhé IT Session debatovali Jiří Prudík z Quantcomu a David Pollák z Raycomu
Quantcom patří mezi největší vlastníky optických sítí v České republice. Provozuje takzvané páteřní sítě, které běží napříč naším územím, a staví i provozuje městské sítě, jejichž prostřednictvím nabízí vysokorychlostní internet firmám.
Dočkají se po firmách i domácnosti symetrického internetu? Proč satelitní přenos dat neporazí optickou podzemní síť? Přijde čas, kdy se všechny IT technologie přesunou do cloudu? Co to udělá s kdysi proslulými značkami hardwaru? Poslechněte si celý první díl IT Session s Tomášem Strašákem a Vladimírem Kvašem.
Rozkopané chodníky i silnice, kde jedna asfaltová záplata překrývá druhou, jsou v Česku všudypřítomné. Tu je třeba silnější vedení elektřiny, jinde se rekonstruuje kanalizace a o kus dál se zase mění rozvody plynu. Infrastruktura se neustále přizpůsobuje rozvoji společnosti a jejím vzrůstajícím nárokům. „Jiné sítě obvykle stavíte pořád znova, to se nás netýká. My jsme před 20 lety položili první optický kabel v plastové chráničce, koupili jsme ten nejlepší, a optická vlákna v něm ještě nepoznala vrchol svojí kapacity,“ říká Jiří Prudík, vedoucí týmu regionálních metropolitních optických sítí ve společnosti Quantcom.
Vedou pod oceány, přes pouště, obepínají obrovská území. Páteř světové komunikační sítě tvoří vlákna tenká jako vlas, jimiž proudí informace ve formě světla. „V tuto chvíli není v oblasti telekomunikací k dispozici nic, co by umělo rychle přenášet data efektivněji a spolehlivěji než optický kabel zakopaný v zemi,“ říká Jaroslav Šaroch, manažer oddělení správy sítí ve společnosti Quantcom. „Pokud jste instituce, velká firma nebo banka, potřebujete připojení jiných parametrů než někdo, kdo jezdí metrem a pouští si u toho film.“
Přes dvacet let fungující provozovatel 4700 kilometrů optiky Dial Telecom se nedávno změnil na Quantcom. Symbolicky tím završuje několik etap včetně nákupu osmi konkurenčních společností jako Telekom Austria v Česku (Volný), Czech On Line, TransgasNet, net4net nebo InWay. Vypadá to, že další nákupy nebudou pro Quantcom na pořadu dne. „Trh se vyčistil, už nemáme co koupit,“ uvádí v rozhovoru pro Lupu technický ředitel společnosti Marek Šťastný.
Nesplnitelné sliby, chození od čerta k ďáblu, který stejně problém nevyřeší, „data bez omezení“ s nenápadným limitem nebo superrychlý internet, který na konci brzdí levný router. Co je dobré vědět, aby se firma vyhnula nepříjemným zkušenostem s datovým připojením? Sestavili jsme pro vás přehled v sedmi bodech.
Společnost Quantcom včera ve svých sítích zablokovala provoz celkem 22 webů, které Národní centrum kybernetických operací (NCKO) označilo jako nástroje k obelhávání a manipulaci obyvatelstva České republiky. Cílem těchto webů bylo dlouhodobé ovlivňování veřejného mínění a v těchto dnech zejména ospravedlňování a schvalování současné ruské vojenské agrese vůči Ukrajině.
Odpovědi na první dobrou najdete u operátora, který spojil zákaznický servis s dohledem nad sítí.
Quantcom pomáhá developerům zavést do nových kanceláří a bytů optiku pro superrychlý internet.
V kyberprostoru probíhá nepřetržitá válka, ale firmy často vyburcuje až bolestná zkušenost, říká Zbyněk Pospíchal z Quantcomu
Provozovatel optických sítí Quantcom sází na firemní a velkoobchodní zákazníky, kterým nabízí kvalitní servis a řešení šitá na míru.
Quantcom (do nedávna Dial Telecom) patří na českém trhu mezi největší vlastníky optických sítí – telekomunikační infrastruktury, které patří budoucnost vysokorychlostního internetu. S asi 4700 kilometry optiky se skupina řadí mezi čtveřici největších hráčů v oboru, spolu s firmami jako Cetin, T-Mobile a Vodafone.
Optické sítě jsou podmínkou digitalizace ekonomiky i státní správy. Jsou technologií budoucnosti, Česká republika ale v jejich budování zaostává. Důvodem je často zdlouhavá byrokracie a nejednotný přístup stavebních úřadů.
Dial Telecom, jeden ze čtyř největších vlastníků optických sítí v Česku, je nyní Quantcom
Síť Dial Telecomu v českých metropolích zažívá malou revoluci.
Dial Telecom, a.s., přední český poskytovatel datových a hlasových služeb, v této době odvrátil masivní DDoS útok o síle přes 65 Gbps, který v ČR postihl jednoho z klientů. AntiDDoS ochrana aplikovaná společností Dial Telecom je natolik silná, že byl útok nakonec odvrácen bez jakéhokoli narušení ostatního provozu. V době pandemie operátor eviduje nejen určitý nárůst DDoS útoků, ale i to, že jsou mnohem sofistikovanější.
Dial Telecom, a.s., přední český poskytovatel datových a hlasových služeb, v poslední době široce investoval do rozvoje republikových i metropolitních optických sítí a do připojování administrativních budov a obchodních center. Investice téměř sto milionů korun se dotkla také navyšování stávajících kapacit a zabezpečení sítě. I přes nepříznivou hospodářskou situaci díky Covidu 19 tak nadále myslí na své zákazníky a inovuje technologie a rozšiřuje své služby.
Spuštění 2. vlny registrací očkování pro učitele a seniory 70+, ve spojení s vytížeností linky 1221, umístěné v síti Dial Telecom, proběhlo hladce dle očekávání. Bezproblémový průběh byl ovlivněn několika faktory.