Česko na tom s rychlostí internetu není slavně, zasloužilo by si lepší čísla, říká v nové IT Session Tomáš Strašák z Quantcomu
Zdroj: Info.cz
Průměrná rychlost pevného internetu se v Česku pohybuje kolem 50 megabitů za sekundu. Průměr regionu střední a východní Evropy by přitom měl podle přední technologické společnosti Cisco v příštím roce dosáhnout 88 Mbps a v západní Evropě dokonce 123 Mbps. „Nejsme na tom vysloveně špatně, že bychom pokulhávali za zbytkem světa, ale Česká republika je taková lehce inovativní země, takže bychom si určitě zasloužili lepší čísla,“ říká v další IT Session obchodní ředitel společnosti Quantcom Tomáš Strašák.
Českou slabinou je navíc rychlost nahrávání, která je ještě výrazně nižší než rychlost stahování, a pohybuje se v průměru kolem 20 Mbps. „Tohle je určitě velká chyba, která je dána tím, že před 20 lety tu upload nikoho nezajímal, všichni se starali hlavně o download, ale dnes stále více data někam posíláme a tato rychlost se stává stejně důležitou jako rychlost stahování. Pokud se tahle asymetrie v tuzemsku rychle nezmění, technologicky zaostaneme,“ soudí Tomáš Strašák.
Pro zlepšení tuzemského internetu je podle něj nutná souhra vícero faktorů od správně směrované podpory státu přes lépe nastavené prostředí pro budování sítí, které brzdí rozbujelá byrokracie, až po iniciativu samotných operátorů. „Každý podnik je zřízen za účelem zisku. My, když se rozhodujeme, jakou investici provést, nakonec téměř vždy skončíme u kopání a pokládky optické sítě,“ vysvětluje Strašák. Optika je dnes obecně považována za technologii budoucnosti díky své spolehlivosti a téměř neomezeným přenosovým kapacitám, které stále posouvá technologický vývoj. Budování sítě pokládané do země je ovšem investičně i časově náročné.
V poslední době se novou veličinou na trhu stává satelitní internet Starlink, který buduje vizionář Elon Musk. V Evropě podle dostupných údajů nabídne přenosovou rychlost 100 až 135 megabitů za sekundu, což je podle Strašáka velmi zajímavé číslo. Kompenzuje ho ale poměrně vysoká cena. Také latence neboli zpoždění signálu je v případě satelitního internetu vyšší, a to téměř pětkrát oproti průměru pevných sítí. „Pro náruživé hráče online her to asi nebude, stejně jako pro obchodníky na burzách, kterým jde o milisekundy, ale každopádně je to unikátní projekt, který by hlavně mohl dostat internet tam, kde to dneska jinak není možné,“ říká Strašák.
Význam internetu stále roste a celkový provoz v něm nepřetržitě sílí. Letos jím podle odhadů společnosti Cisco proteče kolem pěti zettabytů dat, přičemž zetta je 1021. Ještě na počátku devadesátých let to bylo zhruba 37 terabytů, tedy nepatrný zlomek současného objemu.
Téměř polovinu provozu dnes generují mobilní zařízení, pětinu osobní počítače a zbytek připadá na tablety, televize a internet věcí. „Ještě před pěti lety ale s polovičním podílem jasně dominovaly PC, mobilní přístroje měly zhruba čtvrtinový podíl,“ říká Tomáš Strašák. Rychle stoupá také role internetu věcí, který tvoří sedm procent provozu, zhruba dvakrát více než před pěti lety. Různá čidla, videokamery připojené online či chytré spotřebiče v domácnostech budou mít zřejmě do budoucna na svědomí čím dál větší část přenosů po internetové síti.
Jak se vyvíjejí ceny pevného datového připojení? Co všechno internet prozradil o našem chování během epidemie covidu-19? Proč si firmy pořídily po prvních velkých lockdownech více datových přípojek? Poslechněte si celou IT Session s Tomášem Strašákem.