V moderní budově jsou tisíce řídících jednotek, development se neobejde bez špičkového internetu. V další IT Session se sešli Miroslav Pekník z CPI Property Group a Michal Fišer z Quantcomu
Zdroj: Info.cz
Administrativní budova na vstupu naskenuje návštěvníkovu tvář a pak už jeho cesty a pobyt uvnitř řídí přesně podle individuálního zadání. Výtah dojede do správného patra, v místnosti je požadovaná teplota i světelnost, k mítinku se dostaví ti správní lidé. Není to hudba budoucnosti, tak popisuje v nové IT Session svou zkušenost z londýnského sídla společnosti Bloomberg ředitel developmentu brněnského regionu CPI Property Group Miroslav Pekník.
Sám teď vede projekt Nové Zbrojovky – čtvrti, která vyroste na místě někdejšího brownfieldu v Brně. Její obyvatelé a uživatelé nebudou potřebovat klíče ani vstupní karty, vystačit mají s mobilním telefonem a několika aplikacemi, s jejichž pomocí vyřídí a vyřeší vše. Zapnou si doma topení na dálku, rezervují si parkovací místo v práci, nastaví si klima v kanceláři. Projekt CPI Property Group chce v Česku nastavit nový standard. Všechny stavby splní unijní taxonomii, která definuje požadavky pro udržitelné investice a energetickou šetrnost, a budou i kvůli tomu doslova prošpikovány technologiemi.
„V případě administrativy se bavíme o stovkách řídících jednotek na patře, v případě celého objektu o tisících, které jsou napojeny na nejrůznější čidla a senzory. Získáme tak spoustu informací, které umožní vše efektivně ovládat,“ popisuje Pekník. Budova tak ví, kde jsou lidé a v jakém počtu, a podle toho lokálně řídí vytápění, klimatizaci, vzduchotechniku, osvětlení, zatemnění a další funkce.
Trochu jiný příběh jsou chytré domácnosti, kde dnes standardně developeři udělají přípravu a konkrétní vybavení už je na individuálním přání zákazníka. „Vývoj jde tak rychle dopředu, že dneska už si dveře otevřete telefonem jen na telefonní číslo, pak přes mobilní aplikace můžete dělat veškerou správu, přidělovat přístupy do bytu rodinným příslušníkům, máte přehled o všech měřidlech, takže zjistíte, jestli jste třeba nezapomněli vypnout vodu, nastavíte si na dálku topení i chlazení,“ vypočítavá Pekník.
To vše se neobejde bez špičkového internetu. Novou Zbrojovku jím zasíťují dva operátoři, z nichž jedním je přední tuzemský vlastník optické datové infrastruktury – společnost Quantcom. „Je to opravdu čtvrť nové generace, s něčím takovým se normálně nesetkáváme, takže to vyžaduje zvýšené nároky i na nás. To znamená, že tento areál připojíme na naši páteřní síť ne z obvyklých dvou, ale dokonce ze tří směrů, aby jištění bylo dvojnásobné. Topologie uvnitř areálu je vymyšlená tak, že každý objekt bude připojen ze dvou směrů. Bude tam zároveň víc distribučních center, kdyby na některém došlo k poruše, aby datový přenos zajistila linka z jiného centra. Důvodem je náročnost technologií, kterými bude Nová Zbrojovka vybavena,“ vysvětluje manažer prodejního týmu pro Moravu z Quantcomu Michal Fišer.